Polska, Rzeczpospolita Polska - państwo w Europie Środkowej położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu. Od północy Polska graniczy z Rosją (z jej obwodem kaliningradzkim) i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego.
Stolica: Warszawa
Powierzchnia: 312 679 km²
Waluta: polski złoty
Liczba ludności: 38,5 miliona ludzi (2014)
Prezydent: Andrzej Duda
Litwa, Republika Litewska - państwo w Europie[5], jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
Łotwa - państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.
Od strony lądowej graniczy z Litwą Białorusią, Rosją i Estonią.
Stolica: Ryga
Powierzchnia: 64 573 km²
Waluta: euro
Liczba ludności: 1 978 700
Prezydent: Raimonds Vējonis
Język urzędowy: łotewski
Estonia, Republika Estońska - państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
Stolica: Tallin
Powierzchnia: 45 339 km²
Waluta: euro
Liczba ludności: 1 313 271
Prezydent: Toomas Hendrik Ilves
Język urzędowy: estoński
Finlandia, Republika Finlandii – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego. Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej, wcześniej była pod obcym –szwedzkim panowaniem (od średniowiecza), a następnie ponad 100 lat pod panowaniem rosyjskim.
Stolica: Helsinki
Powierzchnia: 338 145 km²
Waluta: euro
Liczba ludności: 5 486 125
Prezydent: Sauli Niinistö
Język urzędowy: fiński, szwedzki
Norwegia urzędowo Królestwo Norwegii– państwo w Europie Północnej będące monarchią konstytucyjną, którego terytorium obejmuje zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego, Jan Mayen,Svalbard, Wyspę Bouveta i Lofoty. Graniczy ze Szwecją niemal na całej długości granicy; znacznie krótsze odcinki oddzielają Norwegię od Finlandii i Rosji. Kraj ma również granicę morską (przez cieśninę Skagerrak) z Danią. Długa, licząca ponad 20 tys. kilometrów linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, tzw. fiordów. Nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen (pol. droga na północ).
Stolica: Oslo
Powierzchnia: 385 252 km²
Waluta: korona norweska
Liczba ludności: 5 165 802
Król: Harald V
Język urzędowy: norweski
Szwecja, Królestwo Szwecji – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią oraz z Danią przez most nad cieśniną Öresund.
Stolica: Sztokholm
Powierzchnia: 450 295 km²
Waluta: Korona szwedzka
Liczba ludności: 9,593 miliona (2013) Bank Światowy
Król: Karol XVI Gustaw
Dania, Królestwo Danii – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
Stolica: Kopenhaga
Powierzchnia: 43 098,31 km²
Waluta: korona duńska
Liczba ludności: 5 678 348
Królowa: Małgorzata II
Język urzędowy: duński
Niemcy; Republika Federalna Niemiec, RFN – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów). Jest to czołowe pod względem gospodarczym i politycznym państwo Europy.
Stolica: Berlin
Powierzchnia: 357 168 km²
Waluta: euro
Liczba ludności: 81 083 600
Prezydent: Joachim Gauck
Język urzędowy: niemiecki
Mikołów – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, siedziba władz powiatu mikołowskiego, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest to miasto położone na Wyżynie Śląskiej, graniczy bezpośrednio od wschodu z Katowicami, od południa z Tychami, gminą Wyry, Łaziskami Górnymi i Orzeszem, od zachodu z gminą Ornontowice i gminą Gierałtowice, a od północy z Rudą Śląską. Historycznie leży na Górnym Śląsku.
Powierzchnia: 79,2 km²
Liczba ludności: 38 821 (2008)
Pierwsza historyczna wzmianka o Mikołowie: 1222